14.04.2022.
Tomislav Vlašić
Predraga braćo i sestre, sretan sam što možemo sudjelovati u samoj Euharistiji, na večeri Gospodnjoj.
Želio bih vas uvesti u današnji dan. U jutarnjoj misi slavila se Misa pomazanja. Ima dva značenja: značenje pomazanja uljem, posvete ulja, ali i našeg pomazanja svetošću, jer na ovaj dan svi svećenici obnavljaju svoja obećanja Gospodinu; no i sudionici mise obnavljaju svoje krštenje. Dakle, pomazanje se spušta kada postoji iskreno prianjanje uz krštenje, uz svetost, inače Duh Sveti ne može potvrditi naše riječi u kojima obnavljamo naša obećanja.
Krenimo od ove točke, uđimo u ovo slavlje Euharistije, Posljednje večere Gospodnje. Ova proslava nije neko sjećanje, to je Spomen-čin; Spomen-čin onoga što je Isus živio s apostolima, to je jedan živi Spomen-čin u ovom vremenu u kojem je Isus Krist među nama u Duhu Svetom, u međuvremenom dolasku. Sudjelovati u ovoj milosti, ne kao sjećanje na neku poruku, nego kao nešto što ulazi u našu svijest u kozmičkoj dimenziji i u dimenziji mikrokozma.[1]
Onda prvo se usredotočimo na ovu dimenziju mikrokozma. Isus u nas ulazi na poseban, konačan način, preko svoje Muke, i sve izražava u Euharistiji. Isto tako naše sudjelovanje u ovoj Isusovoj gesti, koja nadilazi njegovu smrt u vječnosti, može poprimiti i treba poprimiti svoju karakteristiku: naše darivanje života da On živi u nama, kao što je živio u Mariji i preko Presvete Marije. I to nas uvodi u ovo vrijeme u Duhu u kojem je Isus prisutan u Duhu. Rečeno je: osjetit će ga oni koji su iskreni, otvorenog srca, kako bi sudjelovali u ovom životu koji On daruje da mi imamo njegov život, darujući naš život.[2] Sjetite se dobro da je Gospa u knjizi koju smo napisali „Život nije život bez Boga”[3] rekla: „Život je tajna ljubavi”.[4] Potom je objasnila: „To nije neki misterij, nešto mračno, nego je otajstvo u Bogu neizmjernost, bogatstvo, ljepota, dubina, visina.“
Dakle, ova večera nas uvodi u to. Druge riječi koje je Gospa rekla: „Život koji nam Bog daje nezaustavljiv je.“[5] To znači da kada nam Isus u Euharistiji komunicira svoj život, mi primamo sve; ne sve u magičnom smislu da mislimo da sudjelujemo u nekom obredu i da je gotovo, jer nam daje kao što daje sve svakom čovjeku, svakom djetetu kako bi napredovalo. I mi možemo pobijediti sve u nama, i pobijediti sve oko nas, da se ne ugasi ovaj život, da niti smrt, pa niti pakao ne mogu ugasiti ovaj život, naprotiv. Ako smo u zajedništvu s Kristom, smrt je točka skoka prema neizmjernom.
U tom smislu vrlo je važno vidjeti kako mi sudjelujemo. Ovo slavlje Večere Gospodnje nije kao što obično većina kršćana sudjeluje u obredu Mise, nego je početak Muke Gospodnje. U nama, u mikrokozmu, u ova tri dana mi prolazimo temeljne događaje našega života s Isusom. I sudjelovanje u Kristovoj Žrtvi, kao što znamo, oslobađa sve snage u nama, i primajući Euharistiju u ovoj večeri, mi na poseban način odlučujemo sudjelovati u njegovoj smrti, u Muci, u njegovoj smrti kako bi se došlo do uskrsnuća.
Dinamičnost s kojom mi odgovaramo, Bog odgovara, kao što kaže Evanđelje: „Mjerom kojom mjerite, mjerit će vam se.“[6] Dakle, postoje određeni zakoni koje moramo vidjeti u nama, kako se giba naš duh, naša duša. Da bismo sudjelovali u Kristovoj Žrtvi i došli do uskrsnuća, trebamo biti slobodni u odabiru, osloboditi se iznutra od svih idola koji izazivaju strahove u nama. Samo ako smo slobodni iznutra, možemo napraviti slobodan odabir.
Jedan drugi aspekt: naš slobodni odabir je da Krist živi u nama. Krist postaje centralna točka našeg života sa svom dinamičnošću. Tada ne može biti drugog odabira doli prolaziti njegovim putem, prolaziti one temeljne događaje našeg života: kušnje, križeve, prijetnju đavla, prijetnju smrti, i sve će nam biti dano, samo sudjelujući. Samo nas slobodan odabir vodi čistoj ljubavi. I ovdje moramo nadodati jednu drugu riječ: velikodušan odabir; ne mjeriti prema našim svakodnevnim potrebama, bit će nam dano još više, nego odabir da ljubimo Onoga koji je Ljubav, koji se potpuno predao za nas. Dakle, odabir svakoga od nas je odlučujući. Odabir Jude, koji je primio pričest, koji je primio puno darova od Boga, je odabir smrti. Razlika između sakramenta smrti i Isusova uskrsnuća je sama smrt. Onda, možemo birati prema razmjeru naše velikodušne ljubavi, da Bog, po Isusu Kristu, prebiva u nama i u nama eksplodiraju svi darovi, sve milosti, život eksplodira u svojoj neizmjernosti, uvijek kroz svakodnevne kušnje.
Lako je poistovjetiti sjećanje na proslavu Posljednje večere s pranjem nogu, i izmiče nam „Činite ovo meni na spomen“[7], dati život jedni za druge u Kristu znači dati životnoga Krista drugome; pijući krv Kristovu, činiti isto, ne na surov način, nego na duhovan način, dajući limfu našeg života Kristu da spasi bližnjeg. Pranje nogu je jedan vanjski znak, i ne možemo poistovjetiti našu službu niti sa Caritasom. Postoji Kristovo milosrđe koje nadmašuje sve, Kruh života koji možemo dati preko našeg života.
Vjerujem da se sjećate da smo vam rekli da Bog naseljava Zemlju velikodušnim dušama koje su mogle živjeti u Visokom Svemiru, kako bi mijenjao generacije.[8] Ako bi ovaj narod, koji se smatra dijelom ostatka Crkve svega Svemira, ozbiljno shvatio pratnju ovih duša od začeća sve do smrti, Zemlja bi se promijenila za nekoliko generacija. To je jedno ogromno poslanje koje prolazi preko nas, u našem svakodnevnom životu.
Dakle, večeras, dok nam Isus daruje samoga sebe, prisutan je poziv da darujemo nas same Njemu da nas On preobrazi i mi postajemo kruh života, krv spasenja, jer se on nalazi u nama i živi u nama, i sve ono što se zbiva u nama, preko nas, njegovo je djelo da proslavi Oca u Duhu Svetom.
Dakle, uđimo u ovo Sveto Trodnevlje s nakanom da prođemo kroz te događaje u nama, tu dinamičnost, u istoj onoj dinamičnosti s kojom vidimo Isusa kako prolazi među nama, i doći ćemo do uskrsnuća u nama. Uskrsnuće i dan uskrsnuća u ovoj godini nisu isti kao ostala slavlja Pashe Gospodnje. Ona je uključena u ovu neposrednu Isusovu prisutnost među nama, uključena je u ovu milost, u ovu dinamičnost. A nakon Uskrsa započinje još jedna druga dinamičnost u nama i u čitavom vazmenom vremenu.
Ja vam želim sretan prolazak pun milosti u intimi s Kristom, ali u radosti koja se u nama oslobađa poradi neizmjernosti života, koju ni prošlost niti budućnost ne mogu ugušiti, jer Isus Krist je život u nama i želim vam blagoslovljen Uskrs.
I blagoslivljam vas u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
[1] Za produbiti argument o dimenziji kozmosa i mikrokozma upućujemo vas na knjigu „Preko Velike Barijere“, poglavlje 12 i 13.Luci dell’Esodo
[2] Usp. Poruka Presvete Marije od 24. ožujka 2020. „Isusova prisutnost“, objavljena u knjizi „Prema Novom Stvaranju 2012-2021 godina“, na stranici 423, sve poruke od 2020 godine počevši od poruke Presvete Marije od 7. prosinca 2020. „Mesijansko vrijeme“ (objavljeno u istoj knjizi gore navedenoj na stranici 493), te u porukama od 2021 govore o živoj prisutnosti Isusa Krista među svojim narodom. Jednako tako su objavljene na našoj stranici http://www.premanovomstvaranju.org
[3] Knjiga sadrži poruke Majke čovječanstva koje je ona dala Stefaniji Caterini u 2017-2018 godini. Izdanje Luci dell’Esodo, www. lucidellesodo.it
[4] Usp. Poruka Majke čovječanstva od 13. prosinca 2017. objavljena u citiranoj knjizi , nota 2 na stranici 27, te na našoj web stranici
[5] Usp. Poruka Majke čovječanstva od 13. siječnja 2018. objavljena u knjizi „Život nije život bez Boga“, na stranici 30, te na našoj web stranici
[6] Usp. Lk 6, 36-38
[7] Usp. Lk 22, 19
[8] Usp. Poruka Duha Svetog od 28. siječnja 2012. „Stvorio si me tako čudesno“, objavljena u knjizi „Prema Novom Stvaranju 2012-2021 godina“, na stranici 10; Isusova poruka od 12 travnja 2020. „Povjeravam vam sve dobro koje se čini na Zemlji“, ista knjiga na stranici 432, obje poruke se nalaze i na našoj web stranici http://www.premanovomstvaranju.org